Coraz więcej seniorów decyduje się na kontynuowanie pracy zawodowej mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Odłożenie w czasie przejścia na emeryturę może oznaczać nie tylko wyższe świadczenie, ale również brak podatku dochodowego nawet do 115.528 zł rocznie.

Szczegółowe informacje dostępne tutaj
VII Ogólnopolski Konkurs Filmowy dla Młodzieży Moja Wizja Zero: dobrostan rolnika - zdrowy styl życia

W jakich przypadkach możesz skorzystać z tej formy ubezpieczenia?

Jeśli ubezpieczenie społeczne w KRUS ustało w związku z:

  • zatrudnieniem na umowę o pracę,
  • przyznaniem prawa do renty lub emerytury,
  • przyznaniem prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych,

a nadal prowadzisz działalność rolniczą w posiadanym gospodarstwie rolnym, możesz przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia od wypadku przy pracy rolniczej.

Mieszkasz na wsi od niedawna? Nie znasz jeszcze wiejskich zwyczajów?
Napływowi mieszkańcy wsi, którzy szukają ciszy i spokoju, bardzo szybko zderzają się z prawdziwymi realiami życia i pracy na wsi.
Nie zawsze akceptują panujące reguły, a te związane są ściśle z cyklem przyrody i rytmem produkcji rolnej. Choć praca rolnika trwa przez cały rok, właśnie teraz, wiosną, zaczyna się najbardziej intensywna jej część.

Pełnoletni nastolatek nadal może mieć ubezpieczenie zdrowotne w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jego rodzice muszą jednak dostarczyć zaświadczenie o kontynuowaniu nauki przez dziecko. Jeśli tego nie zrobią, dojdzie do wyrejestrowania dziecka z systemu, a to oznacza płatność choćby za wizytę w rejonowej przychodni czy w szpitalu.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
zaprasza na szkolenie pn. Premie dla młodych rolników – zasady udzielania pomocy,
które odbędzie się 18 czerwca 2025 r. o godz. 10:00.

Szkolenie odbędzie się hybrydowo-stacjonarnie w Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji im. Leona Janty-Połczyńskiego w Minikowie oraz online.
Bezpośredni link do rejestracji: https://kpodr.clickmeeting.com/premie-dla-mlodych-rolnikow-ps-zasady-udzielania-pomocy-szkolenie-hybrydowe/register

Program:
- dofinansowanie dla młodych rolników w naborze 2025 w ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027;
- nabór wniosków i wysokość wsparcia;
- kryteria dostępu;
- zobowiązania beneficjenta wynikające z biznesplanu.

Szkolenie poprowadzi:
Łukasz Piotrowski - główny specjalista ds. ekonomiki

ZAWIADOMIENIE

Zawiadamiam, że zwołuję XV sesję Rady Miejskiej w Gąsawie, która odbędzie się w dniu 17 czerwca 2025 roku (wtorek) o godz. 13:00 w budynku na Stadionie Gminnym w Gąsawie przy ul. Sportowej 22 z następującym porządkiem obrad:

Zawiadomienie

Zawiadamiamy, że w dniu 10 czerwca 2025 roku (wtorek) o godz. 12:00 w sali nr 15 Gminnego Ośrodka Kultury w Gąsawie przy ul. Żnińskiej 19 odbędzie się posiedzenie Komisji Planowania Gospodarczego i Finansów, Komisji Rolnictwa, Leśnictwa, Ochrony Środowiska, Prawa i Porządku Publicznego, Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, Komisji Rewizyjnej, Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Wychowania, Zdrowia i Spraw Socjalnych Rady Miejskiej w Gąsawie z następującym porządkiem obrad:

Program Czyste Powietrze to dla mieszkańców szansa na poprawę efektywności energetycznej domów oraz wymianę nieefektywnych źródeł ciepła. Niestety, to także pole działania dla nieuczciwych firm, które nadużywają zaufania beneficjentów, oferując "darmowe" doradztwo, wyłudzając pełnomocnictwa i narzucając zawyżone ceny usług oraz urządzeń. Działania te często odbywają się z nieuprawnionym użyciem logotypów programu i instytucji publicznych, co wprowadza mieszkańców w błąd.

Przypominamy, że jedynymi oficjalnymi operatorami programu Czyste Powietrze są gminy oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).

Prywatne firmy i osoby nie mają prawa przedstawiać się jako partnerzy ani posługiwać się logotypami programu Czyste Powietrze, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) i Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Gmina, jako kluczowy partner programu, powinna reagować na przypadki podszywania się pod instytucje publiczne, a także informować mieszkańców o ryzykach związanych z wyborem wykonawców, którzy namawiają do podpisywania umów w ramach programu Czyste Powietrze.

Apelujemy o ostrożność wobec podmiotów, które powołują się na współpracę z NFOŚiGW czy MKiŚ. Zalecamy również, aby wszystkie spotkania związane z programem organizowane na terenie gminy były uprzednio weryfikowane pod kątem wiarygodności organizatora oraz prezentowanych treści. Pomieszczenia powinny być udostępniane wyłącznie firmom sprawdzonym, a wszelkie wątpliwości powinny być zgłaszane do NFOŚiGW i WFOŚiGW.

Tylko aktywna postawa gminy pozwoli skutecznie chronić mieszkańców przed nadużyciami i wspierać wiarygodność programu.

Osoby dorabiające do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego muszą do 31 maja 2025 roku dostarczyć do ZUS-u zaświadczenia o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2024 roku do 28 lutego 2025 roku. Na podstawie tych informacji ZUS zweryfikuje, czy świadczenie było wypłacane w odpowiedniej wysokości.